תיזהרי שלא יתרגל

 "תיזהרי שלא יתרגל" זה המשפט הכי מוכר ששומעים עד גיל שנתיים בערך.

שלא יתרגל לידיים
שלא יתרגל לנדנוד
שלא יתרגל למנשא, לעגלה וחס ושלום שלא יתרגל אלייך ? (סתם, קצת הומור לא מזיק…)

שוהם מגיל קטן הייתה נרדמת במנשא או בהנקה, אף פעם לא הפרדתי אף פעם לא ניסיתי לגרום לה להירדם עצמאית. הייתי בטוחה שכשהיא תהיה בשלה רגשית וקוגניטיבית – זה יגיע. אתמול, שוהם נכנסה הביתה אחרי שהיא שיחקה בגינה (מזכירה שהיא בת 2.5) ואמרה לי "אמא אני עייפה אני רוצה לישון" שמה את הבובה שלה במקום ונכנסה לכיוון המקלחת. הסתכלתי עלייה במבט של ? התארגנו , נכנסנו למיטה, לקחה מוצץ הסתובבה ונרדמה?

אז מה באמת עומד מאחורי זה?..

הרגל זוהי פעולה שחוזרת על עצמה באופן עקבי, יומיומי כעניין שבשיגרה.

תינוקות, לרוב עד גיל שנה וחצי (בהערכה גסה), מונעים בעיקר מצרכים ופחות מרצונות.
בנוסף לכך לתינוקות כמעט ואין שיגרה, בכל יום הם מתפתחים (בין אם אנחנו רואים ובין אם לא) – יוצאות שיניים, מתחילים מוצקים, קפיצת גדילה, קפיצת התפתחות, חרדת נטישה, כניסה למסגרת, לומדים להתהפך, לזחול, לשבת, ללכת והרשימה עוד ארוכה.

אז המסקנה המתבקשת היא שאין להם הרגלים בגיל הזה כי אין להם שיגרה. הצורך שלהם הוא זה שמניע אותם ולכן לפעמים נוח במנשא, בעגלה או בידיים..

אז אני, לירון בוגץ', כותבת זאת בפניכם ואומרת בפה מלא אחרי שנים של למידה, חקירה וניסיון?

אימהות יקרות, אתן יכולות להיות רגועות?, תנו לתינוקות שלכם את מה שהם צריכים (ושאף אחד לא יגיד לכן אחרת). הכל עניין של תהליך שמשתנה בהתאם להתפתחות של תינוקכם ואם תפעלו כך תראו את זה בעצמכם.

לנסות לגרום לתינוק להירדם באופן עצמאי ללא שום תלות זה כמו ללמד תינוק בן חודשיים ללכת רק כי יש לו רגליים..

לפעמים יש מקרים שבהם אנחנו רואים תינוקות ופעוטות שהצורך שלהם לא משתנה, הם רוצים רק ידיים או רק שנעשה להם נעים וכו'. במקרים כאלה כדאי לבדוק אם יש רגישות בויסות החושי או בעיה אוסטאופתית שכדאי לטפל בה.

כל תינוק שונה אחד מהשני, אם יש לך תהיות, אם את רוצה להתייעץ, אני פה בשבילך, בוואטסאפ, טלפון ובקבוצה שלי שאליה תוכלי להצטרף בתחתית העמוד.