מרדף אחר קרבה

הרבה פעמים שואלים אותי- "למה ההיקשרות כל כך חשובה?", "מה יקרה אם לא תהיה היקשרות טובה וחזקה"?

היום בחרתי לענות על השאלה הזו בצורה קצת שונה שממחישה מצוין את המסר.

מי מאיתנו ההורים לא מכיר את הסרט אנה ואלזה? או בשמו האמיתי פרוזן?

לאחרונה יצא לי להיחשף אליו ולסצנה רומנטית שהנס מציע לאנה נישואין אחרי שנים של בדידות שבה אחותה מדירה אותה והוריה נעלמו..

ואני? מה אני רואה?

השלכות של רעב היקשרותי ומרדף אחר הקרבה שגורם למיסוך מנגנוני ההגנה של המוח.

אז מה בעצם קרה כאן?

קיבלנו דוגמא אמיתית מדיסני למה שקורה כשחווים רעב היקשרותי (וממש לא חייב שהילד יהיה יתום מהוריו ובנתק מאחותו) זה יכול לקרות לכולם, בכל בית נורמטיבי שיש בו חוסר של היקשרות מכל סיבה שהיא. זה יכול לקרות לכולנו.

אז כששואלים אותי למה ההיקשרות חשובה כל כך ומה יכול לקרות אם יש בעיה היקשרותית, אנה ואלזה זו דוגמא נפלאה, למיסוך הגנות לכך שמרוב שהילד צמא להיקשרות וקרבה הוא עשוי להשיג אותה גם כשזה פוגע בו.

אז נוכל לראות מקרים של פגיעות מיניות, מערכות יחסים שאחד מבני הזוג לא קוטע למרות שהוא נפגע ולעיתים אף ניזוק ממנה.

במקרים מסוימים אנו מזהירים ומפנים את תשומת ליבו של מי שניזוק ממערכת היחסים אבל זה לא באמת עוזר (בדיוק כמו שכריסטוף ניסה להזהיר את אנה ללא הצלחה ובדיוק כמו אישה מוכה כששואלים אותה "איך את לא עוזבת אותו", או כמו שאומרים לחברה שנמצאת במערכת יחסים לא טובה "את לא רואה איך הוא מתייחס אליך"…)

זאת מכיוון שאותו אדם שחווה רעב היקשרותי בעצם ממוגן, הוא בעצם לא מסוגל להרגיש רגשות שקשה מידי לשאת אותם, סוג של הדחקה בעקבות החוויה של חוסר בקרבה ולכן לא חווה את הכאב ועדיין נישאר בסיטואציה שמזיקה לו.

מצבים אלו קורים לרוב כאשר יש יותר מידי פרידה במערכת היחסים בינינו לבין הילדים, פרידה כזו יכולה להיות פרידה פיזית אך גם פרידה רגשית כמו "לך תבכה בחדר"…

היקשרות עמוקה וטובה היא מאוד מאוד חשובה להתפתחות תקינה! ❤

רוצים להתייעץ איתי לגבי המצב ההיקשרותי אצלכם בבית מוזמנים לשלוח לי בפרטי?