סמכות

הרבה פעמים אני שומעת הורים שסובבים סביב המילה סמכות.

"אנחנו רוצים להחזיר את הסמכות"

"הוא צריך לדעת שיש לנו סמכות"

"הבעיה היא שהסמכות ההורית שלנו חלשה"

אלו רק חלק מהמשפטים שאני שומעת בהקשר של סמכות הורית.

אבל מהי אותה סמכות? ומה בכלל התפקיד שלה?
המילה סמכות היא מתוך השורש ס.מ.כ.
כלומר הילד צריך לסמוך עלינו ההורים.

ותתפלאו כמה קל לפגוע באמון ובתחושת הביטחון שגורמת לילד לסמוך עליינו (זוכרים את הפוסט ששלחתי על ה- ביי ביי בגינה? זה בדיוק זה ועוד כמה כאלו בסגנון)?

אבל למה בעצם הוא צריך לסמוך עליי? זה לא משהו שנולדים איתו? זה לא ברירת מחדל?

לא!
לסמוך על אנשים, גננת, חבר, סבתא, אמא ואבא זה לא דבר מובן מאליו.

בכדי שזה יקרה אנו צריכים להרוויח את האמון והביטחון של הילד בנו.
אם אני אוביל את מערכת היחסים בינינו, אענה לצרכים הרגשיים שלו (וודאי גם הפיזיולוגים, אבל זה דיי ברור), הילד יוכל לסמוך עליי וכשהוא יעשה זאת אני אוכל להוביל אותו ללמידה, לצמיחה ולשקט התפתחותי שייתן לו את האפשרות להתהוות ולהתפתח.

מכירים את אמא אווזה, זו שהולכת והברווזונים אחריה בלי לצעוק, בלי לאיים ובלי להעניש. זו הורות מובילה שפועלת מתוך סמכות חיבור ומענה לצרכים.

הסיטואציה שבה הילד סומך עלינו ואנו מובילים אותו בהורות שלנו תיראה למשל בצורות הללו: הוא יקשיב לנו (לרוב ?), יאכל את מה שהכנו, יספר לנו סודות, יתרפק עלינו, וייתן לנו אפשרות לנחם אותו.

זו בעצם הסמכות ההורית.
אנו לא מרוויחים אותה מעצם זה שהילד נולד, אלא מכל הפעולות שאנו עושים, פעולות שדווקא לא כדאי שנעשה, והרגשות שאנו מרגישים כלפיו, כך אנו מגשימים את המהות ההורית שלנו והופכים להורי אלפא הורים מובילים.

אז אתם מוזמנים לשתף אותי עכשיו ולשלוח לי פעולות דרכן אתם משיגים סמכות.

אני למשל יודעת שהבת שלי אוהבת מאוד תמרים ואני מאפשרת רק אחד ביום. אז לפני שהיא מבקשת אני תמיד מוצאת את הזמן המתאים ומציעה לה תמר.

עוד דוגמא להורות מובילה שמייצרת גם סמכות,
אני יודעת ששוהם לא אוהבת להיפרד לפני השינה היא תמיד רוצה עוד קצת עם אמא ואבא, אז אני תמיד מגשרת לה על הפרידה ואומרת לה " שושיק עכשיו את הולכת לישון ויכול להיות שניפגש גם בארץ החלומות ותטיילי על קשת בענן שבסופה כבר יהיה בוקר ואני אחכה לך בבוקר אתן לך נשיקה ונלך יחד לטבול ביסקוויטים בתה.
כמעט תמיד מיד אחרך כך היא פשוט נירדמת?

המבט המוכיר תודה של "אמא, איך ידעת?" שווה הכל!!

בקרוב מאוד! נפתח קורס דיגיטלי בנושא סמכות הורית שתוכלו לצפות בו מכל מקום ובכל נקודת זמן שנוחה לכם אם תרצו לקבל פרטים נוספים כשהוא יפתח תשלחו לי ואעדכן אתכם בשמחה??